DİYABET FARKINDALIK ETKİNLİĞİ YAPILIYOR (18-11-2019)

   Dünya Diyabet Günü nedeni ile Belediyemiz ve Optimed Hastanesi işbirliği ile düzenlenecek olan ‘Dünya Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği’ 19 Kasım Salı günü saat 10.30’da Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek

  KIZILPINAR KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ’NDE YAPILACAK

  19 Kasım Salı günü saat 10.30’da Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi’nde Optimed Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan ‘Dünya Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği’ne tüm halkımızı davet eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Kronik bir hastalık olan diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenler diyabeti tetikleyen durumlardır” ifadelerini kullandı.

  DİYABET HASTALIĞI GİDEREK ARTMAKTA

  “Diyabet sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve engelliliğe yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur” ifadelerini kullanan Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Bunun sebebi şişmanlık (Obezite) ve hareketsiz yaşamdır. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Son yapılan çalışmalarda 20 yaş ve üzerindeki her 7-8 kişiden biri diyabetlidir. Diyabet sıklığı yaşlanma ile artmaktadır. Altmış yaş üzerindeki bireylerin yaklaşık olarak üçte biri (%35’i) diyabetlidir. Ülkemizdeki diyabet oranı açlık kan şekeri ve OGTT değerlendirmelerine göre 1998 yılında %7.2 olarak saptanmışken 2010 yılında bu oranın yaklaşık iki kat artarak %13.7’ye yükseldiği belirlenmiştir. Ülkemizde 2011 Yılında yapılan Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Çalışması’nda AKŞ değerlendirmelerine göre ise % 12 bulunmuştur. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır” diye konuştu.

  OPTİMED HASTANESİ DOKTORLARI BİLGİ VERECEK

  Diyabet hastalığı ile ilgili farkındalık oluşturmak ve hastalığa dikkat çekmek amacı ile Optimed Hastanesi ile birlikte ‘Dünya Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği’ gerçekleştireceklerini belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Salı günü saat 10.30’da Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezimizde gerçekleştireceğimiz etkinliğe Optimed Hastanesi Diyetisyeni Sinem Kaya, Optimed Hastanesi doktorları Opr. Dr. Recep Çalışkan ve Doç. Dr. Emine Binnetoğlu katılarak, Diyabet hastalığı nedenleri, tanısı ve tedavileri ile ilgili bilgi verip, katılımcıların sorularını cevaplayacaklar” dedi.

 

Çerkezköy Belediye Başkanlığı

Telefon : 0282 726 50 19 Faks : 0282 726 80 59 E-Posta : baskanlik@cerkezkoy.bel.tr

Her hakkı saklıdır 2018

Web Tasarım: OZCGRUP