BAŞKANIMIZ AKAY, “8 MART KADININ EŞİTLİK HAKKININ BEDELİNİN ÖDENDİĞİ GÜNDÜR” (08-01-2018)

   Belediye Başkanımız Vahap Akay, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kent Konseyi tarafından düzenlenen programa katıldı. Programda konuşan Başkanımız Akay, 8 Mart kadının eşitlik hakkının talep edildiği ve bedelinin ödendiği gündür” dedi ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

   Çerkezköy Kent Konseyi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen programa Belediye Başkanımız Vahap Akay ve eşi Güliz Akay, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ve çok sayıda kadın katıldı. Funda Serfiçe'nin açılış konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Tüm Çerkezköylü hemşerilerimizin ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

GÜNÜMÜZDE HALA KADINA ŞİDDETİ KONUŞUYORUZ

   Son dönemlerde Türkiye ve dünyada kadın olmanın zorluklarına dikkat çeken Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Son yıllarda kadına karşı şiddet noktasında artışlar olduğunu gözlemliyoruz. Bu çok düşündürücü bir durumdur. Günümüzde maalesef ama maalesef hala kadına şiddeti konuşuyoruz. Kadınlarımız geçmişten bugüne ‘Elinin hamuru ile erkek işine karışma’ atasözleri ile büyümüş. Fakat büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kazanımında büyük emekleri olan kadınlarımıza 1934 yılında seçme ve seçilme hakkını armağan etti” dedi.

TÜRKİYE KADINSIZ OLAMAZ

   Cumhuriyet ile birlikte Türk Kadınına haklarının verildiğini belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, “2018 yılında maalesef hala özgürlükleri kısıtlanan, kadını maalesef hala ikinci sınıf vatandaş olarak gören, kadınlarımızın ötelendiği, kenara çekildiği bir süreci yaşıyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz. Bizler bu anlamda geleceğe umutla bakan, aydınlık Türkiye’nin kadınsız olmayacağına inanan herkesle beraber insan olma temelinde birleşerek, geleceğe birbirimize sarılarak, kenetlenerek ilerleyeceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

8 MART BİR BAŞKALDIRIŞIN, EŞİTSİZLİĞE KARŞI DURUŞUN SİMGESİDİR

   Başkanımız Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadın ve erkek eşitliğini daha da güçlendirerek, kadının hayatımızdaki yerini daha da artırmaya çalışıp, herhangi bir ayrıma müsaade etmeden büyüceğimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin de geleceğe dair umutlarının bu tutunma ve birliktelikle büyüyeceğine inanıyoruz. 8 Mart bir başkaldırışın, eşitsizliğe karşı duruşun simgesidir. 8 Mart 365 günde kutladığımız özel günlerden biri değildir. 8 Mart, tarihte kadının eşitlik hakkının talep edildiği ve bedelinin ödendiği gündür. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygıyla hepinizi selamlıyorum.”

ÖNCE İNSAN DEMELİYİZ

   Programda kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Vahap Akay’ın eşi Güliz Akay ise “Keşke bugünü yılın 365 günü de kutlayabilsek. Keşke kadınlarımız şiddete, tacize maruz kalmadan insan gibi yaşayabilse. Fakat maalesef günümüzde hala kadınlarımız şiddete ve tacize maruz kalmaktadır. Bu vahim olayların yaşanmadığı bir dünya diliyoruz. Önce insan demeliyiz. Çocuklarımıza anneleri olarak bu duyguları aşılamalıyız. Ancak bu şekilde geleceğimizi güzelleştirebiliriz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Başkanımız Akay’ın eşi Güliz Akay katılımcılara fular ve karanfil takdim etti.

 

Çerkezköy Belediye Başkanlığı

Telefon : 0282 726 50 19 Faks : 0282 726 80 59 E-Posta : baskanlik@cerkezkoy.bel.tr

Her hakkı saklıdır 2018

Web Tasarım: OZCGRUP