8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADIK (08-03-2021)

  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Çerkezköy Belediyesi önünde Belediye Başkanımız Vahap Akay tarafından çiçek dağıtıldı.

  Tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Belediye Başkanımız Vahap Akay, Çerkezköy Belediyesi önünde çiçek dağıttı. Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan ve çiçek takdim eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Bundan tam 164 yıl önce bir 8 Mart günü, New York' ta tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler; eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma, doğum izni gibi insanca yaşama ve çalışma koşulları için bir eşitlik mücadelesi başlattılar. Çoğu kadın 129 kişi, bu haklı taleplerinin bedelini, atölyelerde çıkarılan yangınlarda boğularak veya yanarak ödedi. Bundan elli üç yıl sonra, kadının insan hakları için savaş veren bir başka kadın, Clara Zetkin, 8 Mart' ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önererek kadınların mücadelesini tarihin sayfalarına yazdırdı.

  Günümüzde ise 8 Martlar kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi gibi yaşamın her alanındaki kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez dile getirildiği gündür. Kadınları  toplumsal hayatın dışına iten, ayrımcı ve cinsiyetçi politikalar ret edecek, kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, özgür birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayış değiştirilmeli; kadınlara siyasal, sosyal ve ekonomik alanda yer açacak toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları samimiyetle uygulanmaya geçirilmelidir. Kadınlara karşı her türlü ayrımcılık ve şiddet sonlandırılmalı, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanarak, kadının toplumsal konumu güçlendirilmelidir. Bu bağlamda başta kentimizde yaşayan kadınlar olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

Çerkezköy Belediye Başkanlığı

Telefon : 0282 726 50 19 Faks : 0282 726 80 59 E-Posta : baskanlik@cerkezkoy.bel.tr

Her hakkı saklıdır 2018

Web Tasarım: OZCGRUP